De mitől is lesznek az ilyenkor vásárolt növények igazán szépek és tartósak?

Ha cserepes krizantémban gondolkodunk, akkor kiültethetjük közvetlenül a sírra, vagy maradhat a cserepében is. Ez utóbbi esetben vásárlás után ültessük át virágföldbe és a cserepet félig ássuk be a talajba, nehogy a szélben felboruljon. Ha erre nincs lehetőség, akkor vegyünk kicsit nagyobb edényt a növénynek és átültetéskor tegyünk a cserép aljára nagyobb kavicsokat – súlynak. Olyan növényt válasszunk, amin a virágok mellett sok bimbó is van. Kihelyezés után se hagyjuk magára krizantémunkat! Rendszeresen öntözni kell és meghálálja a tápoldatozást is. Az elnyílt virágokat is szedjük le, akkor hosszú ideig szép marad és a bimbók is kinyílnak!

Amennyiben a vágott virág mellett döntünk, lehetőleg még nem teljesen kinyílt, sötétzöld levelű szálakat válasszunk! Mossuk ki alaposan a váza belső részét, nehogy a belső falon megtelepedett baktériumoktól idő előtt rohadásnak induljon a virág szára! Érdemes a szárakról leszedni azokat a leveleket, amelyek beérnének a vízbe és a szálak vége ne érjen hozzá a váza aljához! Úgy tegyük a sírnál lévő vázába, hogy vízébe tartósítószerként cseppentünk vodkát, vagy egy kevés tonikot, mert így gátolhatjuk a vízben lévő kórokozók, algák elszaporodását. Sokan esküsznek a hypora, amiből 3-5 csepp elég a vízbe ahhoz, hogy a baktériumok ellen hatékonyan védekezzünk. Fontos, hogy csak annyi virágot tegyünk a vázákba, amennyi „kényelmesen” elfér.

Ha mégis más növényt szeretnénk, nézzünk milyen az élet a krizantémon túl…

Díszkáposzta. Nagy, rózsa alakú levelei vannak, ezek lehetnek simák, hullámosak vagy rojtosak. Színét tekintve fehér, lila és többféle zöld árnyalatú. Lehet kiültetni, cserépben tartani, vagy vágott virágnak is jó. Nem fél a kemény fagyoktól sem – tökéletes temetőnövény!

Az árvácskák – bár talán kissé túl színesek – szintén kiválóak sírok beültetésére.

Őszirózsa. A krizantém unokatestvére. Felhasználásuk is hasonló, ki is ültethetjük és vágott virágnak is alkalmas. Díszértéke talán kisebb, mint elegáns rokonáé, de tartósabb.

Szegfű. Manapság kisebb a jelentősége, mint régen, de temetővirágként jól tűri a vázában is fagyokat, lassan hervad és sokáig díszít.

Fátyolvirág. Önmagában, vagy más virágok kiegészítőjeként nagyszerű választás. Egyben a legtartósabb is a most virágzó növények közül.

Liliom, a királynő. Ha nem fogy ki a víz a vázából, tartós díszt ad még temetői körülmények között is.

Végül az örökzöld: a rózsa. Enyhébb őszökön ez is szóba jöhet. Kétségkívül a legszebb dísz, akár a sírokon, akár más alkalmakkor.

A virágoknak spirituális, üzenethordozó szerepe is van. Ha ez Önöknek fontos, ezeket a szempontokat is figyelembe vehetik a virág fajtájának, vagy színének kiválasztásában…de ez már egy másik történet.