Ha jövőre is szeretnénk virágzásra bírni a muskátlikat, időben neki kell látnunk a muskátlik téliesítésének, Bár elviseli az enyhe fagyokat, október végétől már megjelenhetnek a komolyabb mínuszok is, amelyek a muskátli számára végzetesek lehetnek. Így jobb, ha már most felkészülünk a betelepítésre. Lássuk, hogy mik a teendők!
Álló- és parasztmuskátli
Október vége felé érdemes fagymentes helyiségbe átrakni – ez lehet nyári konyha, folyosó, pince, előszoba, garázs. A lényeg, hogy a muskátlitövek 4-10 fok között pihenjenek a tél során. A megnyúlt ágakat érdemes visszavágni, így könnyebb a tárolás, kevesebb lesz a télen lehullott levél és a növénynek is könnyebbség a kisebb test. Öntözni elég kéthetente.
Futómuskátli
Mérsékelten meleg helyen (legföljebb 15 fokon) érzi jól magát és nem kell túl gyakran öntözni. Ládáit érdemes ablak közelében elhelyezni, mert szereti a fényt télen is. Amennyiben pincében teleltetjük át, úgy tavasszal vissza kell vágni a töveket 8-10 cm-re, majd egy hét múlva 2-3 rügyre. Az új szezonra érdemes átültetni, de legalábbis korábbi, kiélt talaját friss, tápdús virágfölddel borítani. A téli tárolás körülményei fontosak, betartandó a maximum hőmérséklet (az optimális 8-10 Celsius között van) és fagymentes, nem túl párás helyre lesz szükség, különben gombásodás léphet fel. Mindenképp világos telelőhelyen tároljuk növényünket, az ablaktalan pince, padlás, kerékpártároló stb. nem megfelelőek!
Kerti muskátli
Ezeket sem szabad kint hagyni a földben. Az elszáradt virágok és levelek, illetve a túlnyúlt ágak eltávolítása után a töveket ki kell ásni gyökerestül a talajból, majd ezeket a téli, átmeneti időszakra tegyük ládába! Ebben az esetben nyugodtan lehet zsúfoltan rakni a muskátlit. Nagyon fontos, hogy vágjuk vissza az ágakat és az összes gyökeret gondosan fedjük be földdel! Egy kis fény ezekben a hónapokban jót tesz neki. Nagyon ritkán, óvatosan öntözzük. Tavasszal kiültetés előtt érdemes vízbe áztatni és egy kicsit visszavágni az elhalt részeket. Egy másik lehetőség a föld teljes letakarítása a gyökerekről, majd a csupasz tövek újságpapírba csomagolása. Ha így járunk el, akkor a gyökérnyaknál megkötözve rakjuk el a növényeket, de a párás-nyirkos helyet ilyenkor is kerülni kell.
És még néhány lényegi tudnivaló. Fontos, hogy beteg növényt sose rakjunk el, ugyanis egy ilyen példány könnyen megfertőzheti a többit, így éppen a teleltetés lehet az, ami az állomány vesztét okozza! A teleltetett növények virágzása pedig legalább 1-2 hét késést jelent majd a frissen beszerezhető muskátlikhoz képest, ráadásul a teljes virágzás is legalább 2 héttel később fog beindulni.