Nyár végén, ősz elején még a gondosan tápoldatozott muskátlik, petúniák és egyéb balkonnövények is felkopaszodnak, megcsúnyulnak. Az ilyen “megfáradt” virágokkal most két dolgot tehetünk:
- Vagy erőteljesen visszavágjuk a növényeket (nem kell félni, már néhány nap után megindulnak az új hajtások) és balkonnövényeknek való tápot kezdünk adagolni, így még egy – két hónapot kitartanak növényeink – viszont a visszametszést követő napokban erkélyládánk nem olyan mutatós.
- Vagy, ha már nem akarjuk élesztgetni a nyári balkonnövényeinket, akkor le is cserélhetjük őket virágzó árvácská
Az árvácskáknak egyszerű a gondozása, napos, félárnyékos helyen, közepes tápanyagtartalmú talajban érzik jól magukat. Ha az elhervadt részeket folyamatosan eltávolítjuk még több virágot fog hozni növényünk. Majd a téli fagyok beköszöntével virágai ’összeesnek’, de ez ne tévesszen meg bennünket, hagyjuk benne a ládában, mert tavasszal, az első napsugarak hatására felélednek és gyönyörűen virágoznak!
Árvácskából létezik kisfejű, nagyfejű, futó, színe fehértől a mély liláskékig terjed, így mindenki biztosan megtalálja a neki leginkább tetszőket. Keverni is lehet a színeket, ami vidám összhatást eredményez.
De miért is érdemes kora ősszel árvácskát ültetni? Egyrészt télen, a mi – bár egyre inkább mediterránba hajló – éghajlatunkon kevés a hideg időben is virágzó, díszítő növény. Másrészt, mivel kétnyári növényről van szó – ezzel egyúttal megoldhatjuk a kora tavaszi ’mit ültessünk az ablakba?’ problémát is. Ugyanis az időben, még jóval a fagyok előtt, jó minőségű virágföldbe ültetett, megfelelően gondozott növénykék – jól begyökeresedve, megerősödve, átvészelve a fagyokat – már kora tavasszal megörvendeztetnek bennünket virágzásukkal. Így mutatós virágaink lesznek a balkonládában a májusi egynyári szezon kezdetéig. Akkor azonban – legkésőbb május végén, június elején – mindenképp le kell cserélni árvácskáinkat, hiszen élettartamuk végéhez értek. Ekkorra viszont már javában válogathatunk az erkélyládába való, színpompás, egynyári növényekből.
Árvácska kisokos
Hazája Európa, nálunk is őshonos. Olcsósága és változatos színvilága miatt igen kedvelt növény. Tavasszal és ősszel 10-15 cm-es tőtávolságra érdemes ültetni, mert bokrosodik. A napos és a félárnyékos helyet kedveli és rendszeres öntözést igényel. Tápoldatozni 2-3 hetente szükséges, az elnyílt virágokat tanácsos eltávolítani. A szabadban átteleltethetők, szinte egész télen virágoznak. Amikor kisüt a nap, szépen kinyitják szirmaikat. Különböző színű árvácskák összeültetésével pompás balkonláda, virágágyás alakítható ki. Még nagyszerűbb hatást érhetünk el, ha tavaszi hagymásokkal, tulipánnal, nárcisszal, jácinttal vagy fürtös gyöngyikével társítjuk. Ezek hagymáit is az árvácskaültetéssel egyidőben kell a földbe dugni.
Az árvácska levelei és virágai is ehetőek. Kissé fanyar, enyhe mentolos aromával rendelkezik. Salátákban, kandírozva, vagy akár palacsinta tésztában is fogyasztható. Jégkocka tartóba téve pedig mutatós koktélba való jeget készíthetünk belőlük.