Az időjósok szerint a november elején kezdődött komoly lehűlés tartósnak ígérkezik. Persze ez még nem az igazi tél, de azért van néhány teendőnk a balkonon, vagy a kertben, amiket ilyenkor, még a fagyok beállta előtt, el kell végezni.

Nézzük először a teraszunkat!…

Az összes kint lévő növényünkről távolítsuk el a még meglévő, de már nem díszítő virágokat, terméseket, elszáradt leveleket, ágakat. Ha beteg részeket látunk, azt is vágjuk le! Nagyobb metszéseket inkább majd csak tél végén, tavasz elején, még rügyfakadás előtt csináljunk. Ha van növényünk, ami nem bírja a fagyokat, hozzuk be világos, fagymentes 10 fok körüli helyiségbe! Ha erre nincs lehetőség, akkor a leanderek teleltetése cikkünkben találnak néhány ötletet:

https://ujpestivarosgondnoksag.hu/2024/10/21/mit-kell-tudnunk-a-leanderek-sikeres-telelteteserol/

A kint telelő növényekre is nézzünk rá néha, fagymentes időben szerényen locsoljuk is meg!

Azokat a szobanövényeket, melyek kint töltötték a nyarat, mossuk le, szárítsuk meg és tegyük a helyükre a lakásban. Különösen a költözés utáni napokban biztosítsunk számukra megfelelő (nem túl meleg, kissé párás) környezetet. Mérsékelten öntözzük és tápoldatozni is csak havonta egyszer kell. Február-márciusban ültessük át, ha szükséges, vagy végezzünk legalább felületi talajcserét! Természetesen a teraszunkra hullott lombot is szedjük össze! Bár van egy franciás bája a falevelekkel, ágdarabokkal, szirmokkal borított balkonnak, mindazonáltal balesetveszélyes: könnyen elbúcsúzhatunk a nyirkos felületen – mikor kilépünk a kávésbögrénkkel a reggeli napsütésbe. Másrészt a színes levelek elázva elszínezhetik a burkolatot és lássuk be, 2-3 hónap múlva már nem is annyira szép!

 

Mi vár ránk a kertben?…

Az év utolsó fűnyírása. 4-5 cm magasra hagyjuk a füvet, ez megvédi a fagyoktól a tövét, de nem hajlik el a hótakaró alatt. Az őszi gyeptrágyázás is kulcsfontosságú. Alacsony nitrogén- és magas foszfortartalmú trágyát választani, ha nem akarunk januárban is füvet nyírni. A fűnyíróra is fordítsunk figyelmet, azaz a megfelelő helyre és állapotban tegyük el!

Fagyérzékeny, virágos növények felszedése, átteleltetése. Ezekhez talál ötleteket korábbi cikkünkben:

https://ujpestivarosgondnoksag.hu/2024/11/06/hogyan-teleltessuk-sikeresen-a-muskatlit/

 

 

 

Évelők és cserjék visszametszése. Általános szabály, hogy az évelőket szinte talajszintig visszavágjuk. Az, elhalt egynyári vagy évelő növények lombját, valamint a gyomokat gyűjtsük össze és komposztáljuk!

Cserjék tekintetében tájékozódjunk! A tavasszal virágzókat virágzás után, nyáron, míg a nyáron virágzókat lombhullás után már metszhetjük.

 

Ilyenkor van itt az ideje új cserjék és fák ültetésének is. Legyünk körültekintőek a fajták kiválasztásában! Olyat válasszunk, ami a kertünk viszonyait jól tűri. Legfontosabbak a talajadottságok és a benapozás, tápanyagot, vizet könnyebben tudunk kívülről pótolni.

 

Nagyon fontos a lehullott lomb összegyűjtése. Különösen fontos ez a gyep és a kerti tó környékén, hogy megelőzzük a kártevők és kórokozók áttelelését. A gyepről összegereblyézett leveleket fák, bokrok alatti fűmentes talajra érdemes vastagon elteríteni. Növénymentes, már felásott talaj felszínén is jól hasznosítható a lombpaplan. A felesleges, máshol nem hasznosítható levelekből kiváló komposzt érlelhető.

Lombhullás után láthatókká válnak a fák, bokrok beteg ágrészei, ezeket vágjuk le és semmisítsük meg! A nagyobb metszési felületet sebkezelővel minden esetben kezeljük le!

A fagyok előtt végezhető és ajánlott az őszi lemosó permetezés, melynek célja a fán áttelelő kártevők és kórokozók számának csökkentése. Permetezésre napos, fagy- és szélmentes időszak alkalmas, amely után 1-2 napig nem várható csapadék.

Szükséges a kerti locsolóhálózat víztelenítése is. A csöpögtető csöveket akár fel is szedhetjük és fagymentes helyen tárolhatjuk.

Végül a tavaszi virágözön reményében néhány virághagymát is dugjunk az ágyásokba!